Kávové rezy

Popis

Pre milovníkov kávy s bielkovým krémom.

Kávové rezy - recept

Zhrnutie

Výnos
Porcie
Čas prípravy
Čas varenia / pečenia
Celkový čas

Ingrediencie

1 piškóta
5kusyvajcia
5polievkové lyžicekryštálový cukor
5polievkové lyžicehladka muka
2polievkové lyžicekakao
5polievkové lyžicehorúca voda
5polievkové lyžiceolej
 čajová lyžičkaprášok do pečiva
krém
10kusybielka
400gramovpraskový cukor
3balíkyvanilkový cukor
625gramovmaslo + hera/helia
Ešte potrebujeme
1balíkpiškóty(240gramov)
3decilitresilnej kávy zrnkovej
1deciliterrum alebo amaretto
1polievková lyžicamletej kávy do krému
Na polevu
300gramovhorkej čokolády
50gramovCera
1polievková lyžicaolej

Inštrukcie

Piškóta:

Potrebujeme dve kakaové piškóty, každá z 5 vajec.Kľudne si spravte také, na aké ste zvyknutí.

Ja som robila takto: Vajcia vyšľaháme s cukrom až do belavej penovej hmoty, keď už začne hmota rásť a belieť sa, pridávame po lyžicách olej a vodu a stále šľaháme.Múku zmiešame s kakaom a práškom do pečiva a už len metlou opatrne zamiešavame do vaječnej zmesy.

Ak nemáte výkonný šľahač, žĺtka treba vyšľahať s cukrom zvlášť, prišľaháme olej a vodu, bielka na sneh zvlášť vyšľaháme a potom do snehu zamiešavať metlou vyšľahané žĺtka so zmesou múky, kakaa a prášku do pečiva.

Pečieme na papieri na pečenie na 200 stupňoch okolo 10-12 minút.Netreba to nechať preschnúť.Keď upečieme druhú piškótu, položíme ju na tú prvú a tá spodná sa pod hornou sparí a pôjde dobre dole šupka z plátu.

Krém:

Jednu kopcovitú lyžicu cukru vyšľaháme s maslom/margarínom akoby do peny.Vtedy je to vyšľahané keď je to omnoho svetlejšie ako pred šľahaním.

Bielka šľaháme nad parou a keď sa začne robiť sneh, pridávame cukor práškový aj vanilkový.Šľaháme do vtedy, kým nie je sneh dosť teplý.Bude z toho hustá biela hmota.V robote s indukciou to trvá cca 15 minút, nad parou to môže trvať 20-25 minút.Za občasného prešľahania necháme chladnúť.

Odoberieme dve kopcovité lyžice vyšľahaných bielok do misky a zamiešame s jednou polievkovou lyžicou mletej zrnkovej kávy.(tým potrieme piškóty pred daním krému)

Do vyšľahaného masla postupne zašľahávame vychladnuté bielka.

Z krému si odoberieme dve kopcovité lyžice na potretie vrchu zákusku a zmiešame s lyžicou kávy.

Na poliatie a na namáčanie piškót:

Uvaríme si 3-4 deci silnej kávy.Na 3 deci vody kopcovitá polievková lyžica kávy.Ja používam mletú, zrnkovú kávu popradskú s obrázkom šľahačky lebo krásne vonia.Určite si zadovážte dobre voňajúcu kávu.Pridáme do nej rum alebo amaretto a osladíme tak aby chutnalo.Vychladíme.

Skladanie:

Z kakaovej piškoty stiahneme papier a z druhej strany šupku.Ide dobre dole od stredu.Ak nejde, narušte povrch zúbkatým nožom.Dáme ju na plech/tácku, kde vieme že môžeme zákusok aj krájať.

Piškótu pokropíme kávovou zmesou s rumom.Nie premočiť, len pokropiť.Asi 5 polievkových lyžíc na to minieme.Ak chcete aj inú chuť ako kávovú v koláči, kľudne si ho natrite džemom.Ja ho nenatieram.

Na pokropenú piškótu natrieme 1 kopcovitú lyžicu šľahaných bielok s kávou.Bude to úplne priesvitné, naozaj len potreté.Na to dáme krém, menej ako polovicu z neho.

Detské piškóty namáčame do zmesy kávy a rumu a ukladáme ich tesne vedľa seba na krém.Stačí ich naozaj len na 2-3 sekundy namočiť a hneď vyberať.Ak budu moc mäkké, v zákusku nám spľasnú a nebude ich vidieť.

Na piškóty dáme zvyšok krému.Opatrne aby sa piškóty nepoškodili.Je dobré si krém pred tým prešľahať aby bol úplne mäkkučký.

Druhú piškótu zbavíme šupky, pokropíme kávou s rumom a natrieme lyžicou zmesy šľahaných bielok s kávou.Chytíme za papier na pečenie a preklopíme na koláč.Nestiahneme ho.Zákusok dáme chladiť na aspoň 2-3 hodiny a zaťažíme niečim rovným.Ja dávam dosku lebo plechy mám krivé a na to dva litre mlieka.

Čokoládu roztopíme s cerou a miešame.Aby sme ju mali peknú, treba ju miešať, keď je už teplá, primiešame olej.

Na schladený zákusok natrieme krém čo sme si odložili, necháme chvíľu zatuhnúť a vylejeme čokoládu.

Dobrú chuť.

 

Rada na záver Úsmevz krému vám ostanú žĺtka, tie môžete dať do uzatvárateľnej nádoby a nechať v chladničke najviac tri dni, najlepšie je ich pred tým plieť lyžičkou oleja aby na vrchu neobschli.Žĺtka sa dajú aj zmrazovať ale osobnú skúsenosť nemám takže treba googliť.

 

Poznámky

Inšpirácia na recept od Dodyho Úsmev

Kávové rezy - recept postup 1
Kávové rezy - recept postup 2
Kávové rezy - recept postup 3
Kávové rezy - recept postup 4
Kávové rezy - recept postup 5
Kávové rezy - recept postup 6

Recepty: 

Základné ingrediencie: 

Vaše hodnotenie: Žiadne
5
Priemer: 5 (1 hlas)

Komentáre

Waw, ten je úžasný, hneď by som si dala. TlieskamÁnoTlieskam

Ďakujem :) ozaj je mňam :)

Ešte by ma veľmi zaujímalo, ako sa dá tak pekne nakrájať? Ja keď svoje krájam, nemá ani jednu stranu rovnú, teda kolmú ku podložke, nieto ešte aby všetky rezy rovné boli. Hambím sa A ešte aby to nebolo zapatlané od čokolády, ten svetlý krém?

Chichocem saJa bola taká istá, keď som aj niečo upiekla, vždy mi to pokrájala kamoškaHambím sa...až keď som si robila výučný list z cukrárčiny a praxovala som vo výrobni a dali mi denne nakrájať niekoľko zákuskov, až vtedy som sa to naučila, lebo predsa - musí to odísť rovnéPrekvapenieTakže ja sa nad každú jednu čiaru čo som krájala postavila z hora.Nie z boku ale z hora.A neskôr to už išloÁno

Jááj ešte tá čokoláda... Všetky čokoládové zákusky krájam na dvakrát.Prvý raz prejdem horúcim nožom len cez čokoládu (ten namáčam v horúcej vode alebo nad plynom, podľa toho ako sa mi chceChichocem sa) a až keď je celá čokoláda pokrájaná, režem zákusokÁno

Aha, to dáva logiku TlieskamÁnoTlieskam

Vyplazený jazykVyplazený jazykVyplazený jazykVyplazený jazykVyplazený jazykVyplazený jazykTlieskamSrdce

fantastický zákusok TlieskamTlieskamTlieskamSrdceTlieskamTlieskamTlieskam

 

Tortyodmamy.sk

Pochváľte sa svojimi tortami, pridajte obrázok, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, podeľte sa o fotopostup na sladké tvorenie vo fotopostupe, podeľte sa o svoj recept, Odporúčame využívať Posledné príspevky. Tu nájdete Rady pre začiatočníkov. Dodržujte, prosím, Etický kódex.