Čučoriedkový koláč

Popis

Stará klasika s čučoriedkami nikdy nesklame :)

Čučoriedkový koláč - recept

Zhrnutie

Výnos
Porcie
Čas prípravy
Čas varenia / pečenia
Celkový čas

Ingrediencie

150gramovpolohruba muka
150gramovhladka muka
1kusžĺtko
1čajová lyžičkazarovnaná soli
200millilitrovmlieko
1⁄2kusdroždie
1polievková lyžicakryštálový cukor
1⁄2deciliterolej
700millilitrovčočoriedky
Posypka
100gramovpolohruba muka
100gramovkryštálový cukor
70gramovmaslo alebo Hera

Inštrukcie

Zo stuhnutého masla, cukru a múky si pripravíme posýpku mrvením medzi rukami, pripravenú dáme do chladničky. My máme veľmi radi veľa posýpky, preto robím až z takého množstva.

Pripravíme si kvások.Mlieko dáme zohriať spolu s kryštálovým cukrom, aby bolo vlažné, nie horúce, do zohriateho namrvíme droždie a necháme kysnúť.

Do nádoby kde budeme hnietiť cesto dáme múku, soľ a žĺtko a pomaly zalievame pripraveným kváskom.Nevylejeme celé mlieko, pretože každá múka saje tekutiny inakšie.Na kysnuté koláče používam len múku z mlyna Pohronský Ruskov, tá nikdy nesklamala.Trošku mlieka necháme, ak bude treba, dolejeme. Cesto hnietime a keď je múka už napitá mliekom, prilejeme olej a miesime. Ak je cesto moc tuhé, dolejeme aj zvyšok mlieka, aj je príliž riedke, dosypeme múku. Kľudne sa môže stať, že budete potrebovať až 250 ml mlieka, naozaj záleží od múky.Kysnuté cesto nesmie byť pevné alebo tvrdé, musí sa dať dobre hnietiť.

Prikryjeme utierkou a necháme odpočívať na teplom mieste.

Rúru zapneme na 220 stupňov.Plech na pečenie potrieme olejom.

Vykysnuté cesto dáme na plech a rukami ho rovnomerne roztiahneme po plechu, natiahneme ho trošku na kraje, čučoriedky pustia šťavu, aby nám ostala v koláči. Čučoriedky vysypeme na koláč, posypeme posýpkou a necháme podkysnúť kým sa nám rúra nenahreje. Dáme do rúry, stiahneme na 200 stupňov a pečieme asi 20 minút, kým nie je posýpka zlatohnedá.

Ak sa pečie kysnuté cesto moc dlho, je vysušené.

Recepty: 

Základné ingrediencie: 

0
Vaše hodnotenie: Žiadne
0
Bez hodnotení

Komentáre

TlieskamÁnoTlieskamhneď by som si dala Úsmev

 

Tortyodmamy.sk

Pochváľte sa svojimi tortami, pridajte obrázok, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, podeľte sa o fotopostup na sladké tvorenie vo fotopostupe, podeľte sa o svoj recept, Odporúčame využívať Posledné príspevky. Tu nájdete Rady pre začiatočníkov. Dodržujte, prosím, Etický kódex.