Moravské koláče

Popis

Kysnuté koláče plnené tvarohom na vrchu s makom, slivkovým lekvárom s posýpkou.

Moravské koláče - recept

Zhrnutie

Výnos
Porcie
Čas prípravy
Čas varenia / pečenia
Celkový čas

Ingrediencie

Cesto
500gramovpolohruba muka
500gramovhladka muka
2kusyvajcia
2kusydroždie
2decilitreolej
550millilitrovmlieko
1polievková lyžicasoľ
1polievková lyžicakryštálový cukor
Tvarohová náplň
750gramovtvaroh hrudkovitý
3kusyvanilkový cukor
1balíkcitrónová kôra alebo kôra z 1 citrónu
  práškový cukor podľa chuti
maková náplň
  mletý mak
  mlieko
  kryštálový cukor
Mrvenička
50gramovmaslo alebo Hera
2polievkové lyžicehruba muka
4polievkové lyžicekryštálový cukor
  žĺtko na potretie
  slivkový lekvár

Inštrukcie

Kysnuté cesto:

Mlieko zohrejeme (letné, nie horúce), dáme do neho droždie, zamiešame vidličkou.

Do vandlíka si navážime všetky suroviny, okrem oleja.

Keď sa nám droždie "preberie", vylejeme ho k ostatným surovinám a miesime.Keď sa mlieko začne vžívať do múky a už sa nám masa javí ako cesto, až vtedy prilejeme olej.Miesime kým sa cesto samé nezačne oddeľovať od nádoby. (Priznám sa že to robím v robote ale ak miesite rukou, dobre vymiesené kysnuté cesto je vtedy, keď začne bolieť ruka plus 5 minút)

Cesto prikryjeme utierkou a necháme kysnúť.Nesmie byť v prievane alebo v chlade.

Tvarohová náplň:

Všetko spolu zmiešame a ochutnáme, cukor pridávame postupne aby sme sladkosť neprehnali.Môžete pridať hrozienka.Ak sa vám chce moc hrať, hrozienka pred tým namočte do rumu.

Maková náplň:

Mak pomelieme a ochutnáme.Ak je horký, vraj ho stačí v hustom sitku prepláchnuť teplou vodou, rozložiť na plech a nechať usušiť.Každopádne ak máte horký mak, nedávajte plnky veľa, koláč nebude taký dobrý.

Pomletý krátko povaríme v mlieku, pridávame cukor podľa chuti.Maková plnka má byť sladká ale nie až príkro sladká.

Mrvenička:

Všetko si dáme do nádoby kde sa nám zmesti ruka a prstami rozmrvujeme.Maslo pod teplom rúk povolí a začne sa robiť mrvenička.Ak je moc lepkavá, prisypeme múky.Tiež to treba ochutnať, ak nechutí, prisypeme cukru.

Znova si premiesime kysnuté cesto.Stačí pár krát, len nech je premiesené.

Rúru dáme hriať na 200 stupňov.

Plechy namažeme olejom.

Vykysnuté cesto si vyvaľkáme na hrúbku asi 1cm a vykrojíme koliečka.Robím to opakom pohára, má 9cm.Tie zvyšky cesta čo nám ostanú po vykrajovaní, dáme nazad do nádoby s cestom a prikryjeme utierkou.

Do stredu každého krúžku dáme tvarohovú náplň a uzavrieme ako by sme robili buchty.Keďže mne to nikdy nejde, okraje každého koliečka si trošku ponaťahujem a tak uzatváram.Buchty kladieme na vymastený plech zlepeným na spodok.Jemne ich potrieme olejem a necháme kysnúť.Keď vidíme že už kysnú, prstami si spravíme do stredu každej buchty jamky.Niekto to robí pohárom, ja prstami tak, aby ostal na kraji len asi 1cm okraj cesta - proste velké jamky.Akoby sme roztláčali to cesto do krajov.Zase nechám chvíľku kysnúť, stačí 5-10 minút.Pomedzi to si pripravujem ďalší plech.

Takto podkysnuté buchty s jamkami naplním makom, dávam veľa lebo mak ľúbia všetci.Do stredu maku dáme kôpku lekváru, boky pomastíme rozšľahaným žĺtkom, posypeme mrveničkou (snažíme sa trafiť na koláče lebo to ide dole z plechu len po odmočení) a necháme kysnúť ešte 10-15 podľa toho, ako máme doma teplo.

Vkladáme do vyhriatej rúry na 200 stupňov, po piatich minútach stiahnem na 180-190 a pečiem ešte asi 30 minút.Majú mať zlatú farbu.Slabo žltá je neupečená, hnedé ste mali vybrať 5 minút dozadu.

Po upečení sa môžu posypať práškovým cukrom.

 

Moravské koláče - recept postup 1
Moravské koláče - recept postup 2
Moravské koláče - recept postup 3
Moravské koláče - recept postup 4
Moravské koláče - recept postup 5

Recepty: 

Základné ingrediencie: 

Vaše hodnotenie: Žiadne
0
Bez hodnotení

Komentáre

Vyzerajú úžasne Áno

 

Tortyodmamy.sk

Pochváľte sa svojimi tortami, pridajte obrázok, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, podeľte sa o fotopostup na sladké tvorenie vo fotopostupe, podeľte sa o svoj recept, Odporúčame využívať Posledné príspevky. Tu nájdete Rady pre začiatočníkov. Dodržujte, prosím, Etický kódex.