Overené recepty na torty, zákusky a koláče bez múky

Dôvodov, prečo skúšať pečenie sladkých dobrôt bez múky, by sa u mňa  našlo zopár.

Pred pár rokmi som tesne pred Vianocami zistila, že by som mala držať bezlepkovú diétu. Okrem toho som sa pravidelno nepravidelne vracala k delenej strave.

Zároveň som chvíľu experimentovala s nízkosacharidovou stravou, v snahe prebrať svoju hlavu. K tomu dcéram pribudla histamínová intolerancia, aj keď  pri tej v pohode používam špaldovú celozrnnú múku.

Okrem toho asi mám kdesi v podvedomí, že biela múka je v podstate, po istej premene, tiež len "cukor", tak som ju prestala používať úplne. Používam v malom množstve buď bezlepkovú alebo špaldovú celozrnnú múku. 

Nech už sú moje dôvody piecť bez múky akékoľvek, v podstate som zistila, že aj bez múky sa dajú upiecť fantastické dobroty. Ponúkam vám zopár svojich overených receptov, aj zopár skúseností.

"Piškótové cesto" bez múky

Tento korpus používam najčastejšie. Múku nahrádza kakao, karob, strúhaný kokos, mletý mak,  orechy u mňa zväčša mandle, kvôli histamínovej intolerancii dcér. Tuším v obľúbenosti u mňa vedie mletý mak a kakao, ale už bežne používam karob, minimálny rozdiel v chuti.

Pri piškóte z cca 4 vajíčok na tortičku bez prerezania, použijem ako náhradu múky 100 -120 g mletého maku, mandlí, kokosu, alebo 3 PL kakaa. Pri piškóte na veľký plech zo 7 vajec, predsa ten korpus bude nižší, krehkejší, zvyknem dávať namiesto múky orientačne 180 - 200 g náhrady alebo 5 PL kakaa, alebo karobu, tiež kvôli histamínovej intolerancii, dvoch dcér.

Tu je zopár mojich receptov, zväčša s fotopostupmi, bez múky, v podstate bezlepkových, občas aj nízkosacharidových, niektoré vhodné pri histamínovej intolerancii, aj cukru je v nich pomenej.

Čokoládovo-jahodová torta bez múky

Čokoládovo - jahodová torta bez múkyBožská čokoládová tortička bez múky, s jahodami a čokoládovou penou. Pozrite si recept na čokoládovo jahodovú tortu bez múky

Maková roláda s tvarohovým krémom

Maková roláda

Mak milujem. Tu je svieža maková roláda bez múky s ľahkou tvarohovou náplňou a višňovým lekvárom. Pozrite si recept na makovú roládu s tvarohovým krémom

Kokosovo-smotanová nízkosacharidová tortička

Kokosovo - smotanová nízkosacharidová tortaKeď ste vo fáze, že  za vrchol sladkého považujete mrkvu bude vám táto tortička určite chutiť. Múku v nej nahrádza kokos a cukru obsahuje minimálne. Úsmev  Pozrite si recept na kokosovo - smotanovú nízkosacharidovú tortičku

Orechová torta bez múky

Orechová tortička bez múky

Orechu v korpuse aj v náplni. Orechová tortička bez múky s krémom z mascarpone a bielej čokolády. Pozrite si recept na orechovú tortu

Mandľovo-karamelové rezy s hruškami

Mandľovo karamelové rezy s hruškami

Výnimočná dobrota, pre mňa výnimočne s pridaním viac cukru, karamel bez neho nespravím. Chichocem sa Ale aspoň korpus je bez múky. Prejsť na recept>>

Korpusy "len" z bielok

Ďalšia várka zákuskov bez múky, tvorí ako základ korpus "piškóta", len z bielok. Múku tu nahrádza tradične mletý mak, mandle a strúhaný kokos. Žĺtka zvyknem použiť do krému. 

Švédska mandľová torta v štýle Ikea

Myslím, že najtradičnejšou tortičkou v tejto skupine je Švédska mandľová torta ala Ikea

Švédska mandľová torta v štýle Ikea

Švédske mandľové torty milujem. Sú bez múky a aké dobré. Tu je jeden z mojich pokusov o ich domácu verziu. Pozrite si recept na švedsku mandľovú tortu v štýle Ikea

Makovo-smotanová tortička a bez múky

Makovo - smotanová tortička a bez múky

Prejsť na recept>>

Robila som aj kokosovú verziu, v štýle Rafaello zatiaľ bez receptu

Kokosová tortička bez múky v štýle Raffaello

Ovocné koláče bez múky

Makovo-orechový koláč s ríbezľami

Vyskúšala som aj zopár ovocných koláčov bez múky s makom a orechmi.

Makovo ríbezľový s orechmiPrejsť na recept>>

Jablkovo-makový koláč bez múky

Jablkovo makový bez múkyPrejsť na recept>>

V hlavnej úlohe mandle

Torta de Santiago

Trochu inšpirácie z ďalekého Španielska, ozaj fantastický mandľový koláč sprevádzajúci pútnikov do Santiaga de Compostelo.

Torta de SantiagoPrejsť na recept>>

Čokoláda torty a zákusky bez múky

A ešte voľačo pre milovníkov čokolády, kakao, alebo karob, ozaj v pohode nahradí múku, len korpus bude nižší, krehkejší, čokoládovejší, ale fantastický určite.

Čokoládová torta s mascarpone a ovocím

Čokoládová torta s mascarpone a ovocímPrejsť na recept>>

Čokoládovo-ovocná točená torta bez múky

čokoládovo ovocná torta bez múkyPrejsť na recept>>

Extra čokoládová mousse torta

Čokoládová trojfarebná tortaPrejsť na recept>>

RAW recepty na torty a koláče

A vrámci mojich pokusov aj v rámci delenej stravy som skúsila aj celkom dosť RAW koláčov - bez múky, cukru a pečenia. O tých možno nabudúce, tak len pre ilustráciu.

RAW recepty na torty a koláče

PS: Moje koláčiky a tortičky nie sú dokonalé, pečiem len pre nás doma. Zväčša sa snažím, aby boli čo najjednoduchšie, rýchle čo do prípravy, občas sa s nimi vyhrám. A hlavne skoro vždy experimentujem. Hambím sa

Kategória: 

Sezónne recepty

 

Tortyodmamy.sk

Pochváľte sa svojimi tortami, pridajte obrázok, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, podeľte sa o fotopostup na sladké tvorenie vo fotopostupe, podeľte sa o svoj recept, Odporúčame využívať Posledné príspevky. Tu nájdete Rady pre začiatočníkov. Dodržujte, prosím, Etický kódex.