Špaldovo - ražný kváskový chlebík

Pridal/a Lorna

Kto raz ochutnal domáci kváskový chlebík vie, že chutí naozaj výborne. A chuť nie je všetko. Kvások obsahuje baktérie mliečneho kvasenia, ktoré priaznivo pôsobia na našu imunitu a trávenie, odkysľuje organizmus, má nižší glykemický index, je ľahko stráviteľný,nenadúva, zlepšuje stav alergií, je bez chémie a mnoho iných výhod, oproti pečivu z droždia..

Špaldovo - ražný kváskový chlebík - recept
Výnos
Porcie
Čas prípravy
Čas varenia / pečenia
Celkový čas

Ingrediencie

Štartér:
180gramovvoda (na štartér)
180gramovražná múka (na štartér)
Cesto:
1polievková lyžicakvások (na štartér)
360mililitrovvoda (alebo cmar)
600gramovšpaldová múka chlebová (môže byť namiešaná s pšeničnou chlebovou)
1polievková lyžicarasca
2čajové lyžičkyhimalájska soľ

Inštrukcie

Zamilovala som sa do kváskového pečenia a vône domáceho zdravého chlebíka. Tento chlebík je vďačný a podarí sa vždy:
Špaldovo ražný kváskový chlebík -
Pripravíme si rozkvas z 1 lyžice kvásku, 180 g ražnej múky a 180 ml vody. Necháme vykvasiť cca 9-12 hodín, najlepšie cez noc. (mne niekedy stačí aj 6-7 hodín a rozkvas je hotový)
Potom k nemu pridať 600 g špaldovej hladkej múky, 370 ml cmaru alebo 360 ml vody.. Ja to miešam v pomere cca 1:1.
Zamiešať, aby sa múka spojila s tekutinou a nechať 30 minút odpočívať.. Potom pridať 1 lyžicu drvenej rasce a 2-3 malé lyžičky himalájskej alebo morskej nerafinovanej soli. Robotom vymiesiť cca 10 minút. V mise prikryté nechať kvasiť 2 hodiny, počas ktorých cesto 3x preložíme. Potom vyklopíme na dosku jemne pomúčenú, naposledy preložíme, vytvarujeme bochník a v ošatke necháme kysnúť podľa teploty v miestnosti cca 2-2,5 hodiny.. (my sme odchádzali na návštevu, tak bol v chladničke 8 hodín)
Rúru vyhrejeme na 250 stupňov spolu s plechom (kameňom) na pečenie chleba a druhým plechom na spodok rúry. Na plech vyklopíme vykysnuté cesto, postriekame vodou, na spodný plech rýchlo nalejeme šálku horúcej vody a zavrieme rúru. Pečieme 15 minút na 250 stupňov, potom rúru otvoriť, vybrať spodný plech, postriekať chlebík vodou a dopiecť pri 190 stupňoch 30-35 minút.. Dobre upečený chlebík musí mať tmavo gaštanovú farbu a po poklopkaní na kôrku musí mať dutý zvuk. Upečený ešte raz postriekame vodou, zabalíme do utierky a necháme na mriežke vychladnúť. Krájame až vychladnutý..

Poznámky

Ako si založiť ražný kvások nájdete napr. tu: http://kvaskovanie.sk/wp-content/uploads/2017/01/zalo%C5%BEenie-kv%C3%A1sku.pdf alebo tu: http://dobreazdravo.sk/zalozenie-kvasku/

Špaldovo - ražný kváskový chlebík - recept postup 1
Špaldovo - ražný kváskový chlebík - recept postup 2
Špaldovo - ražný kváskový chlebík - recept postup 3
Špaldovo - ražný kváskový chlebík - recept postup 4

Recepty: 

Základné ingrediencie: 

Vaše hodnotenie: Žiadne
5
Priemer: 5 (2 hlasy)

Sezónne recepty

 

Tortyodmamy.sk

Pochváľte sa svojimi tortami, pridajte obrázok, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, podeľte sa o fotopostup na sladké tvorenie vo fotopostupe, podeľte sa o svoj recept, Odporúčame využívať Posledné príspevky. Tu nájdete Rady pre začiatočníkov. Dodržujte, prosím, Etický kódex.