reklama

Karnevalový manuál

adus , 18. 04. 2017 - 16:10

reklama

Tak sa na to poďme pozrieť – čo by to mohlo znamenať – „Od stvorenia sveta až po začiatok stredoveku“

No, ak by sme to brali skutočne od podlahy, tak prvou inšpiráciou by sa mohla stať taká bunka. Ako, ruku na srdce, dievčatá, skúste si hodiť do Googlu pojem „bunka“ a dajte si vyhľadať iba obrázky – toľko farebnej inšpirácie, až Vám budú oči prechádzať ... V súvislosti s bunkami mi nedá nespomenúť jednobunkové organizmy – napríklad zo školských lavíc chronicky známeho prvoka „črievičku“

Pokračovať by sme mohli všakovakými pravekými dinosaurími a im podobnými tvormi a pooomaly, pomaličky by sme sa dopracovali k pračloveku – zase myslím, celkom slušný zdroj inšpirácie, či už si spomenieme na Ötziho, alebo trebárs aj nie síce reálnych, avšak o to známejších Flinstonovcov. Teraz nedávno som videla aj nejaký iný animák s pravekými hrdinami, len si nepamätám, ako sa volal ... skrátka aj pravek poskytuje celkom slušnú inšpiráciu.

Zaujímavé to začína byť s nástupom skutočnej civilizácie a teda začiatkom staroveku. V tomto období nájdeme veľa známych „národov“, ktorí žili nielen na území dnešnej Európy, ale aj na ostatných kontinentoch ...

Kelti alebo aj Galovia – ak si už nenájdeme nejakého naozajstného, existujúceho Kelta, celkom dobre by nám ako inšpirácia mohli slúžiť postavy a postavičky z príbehov o AsterixoviObelixovi.

Germáni – tí by nás mohli inšpirovať hlavne svojou mytológiou, ktorú nám priblížil hlavne fešný Chris Hemsworth ako Thor ;-)

Ja by som celkom rada spomenula aj Dákov – jedným z nich bolo totiž aj môj staroveký hrdina – udatný Spartakus

Staroveké Grécko a Rím nebudem spomínať, to je tak chronicky známe a je tam toooooľko postáv a postavičiek, medzi ktorými si môžete vyberať ...

Poďme ale na iné kontinenty

Afrika – tam sú o.i. napríklad Púni a ich KartágoHannibalom, samozrejme notoricky známy Egypt so všetkými svojimi faraónmi a božstvami

Ázia / Orient – Mezopotámia, Babylonská ríša, Sumeri, Chetiti, Feničania, Aramejci, Asýrčania, Peržania, ...– tam je toho skutočne tiež požehnane – môžeme si pripomenúť napríklad Chamurappiho s jeho zákonmi, kráľa Nabuchodonozora, legendu o Gilgamešovi, kráľovnú zo Sáby, celú galériu starozákonných biblických postáv – nech je to už Noe a jeho synovia, kráľ Herodes, Mojžiš, ba i sám Ježiš ....

a to nehovorím o Indii (kde by som to zase asi skôr smerovala k ich božstvám, ako k ich významným osobnostiam, aj keď napríklad taký Budha rozhodne bohom nebol, hoci väčšina ľudí si myslí, že budhizmus je náboženstvo, ale aj hinduistickí bohovia sú na stvárnenie zaujímaví, najmä taký mnohoruký Šiva, alebo Ganéša so sloňou hlavou či „krvavá“ Kálí), Číne (zase skôr než blúdiť po nám nie tak známych dynastiách, by som sa možno zamerala na strýca Konfucia či majstra Lao-c´ – alebo ak zase zablúdime do sféry imaginárnych hrdinov – tak sudca Ti z úžasných detektívok Holanďana van Gulika)a Japonsku a iných ázijských krajinách.

Na americkom kontinente máme minimálne Mayov a Olmekov, ale možno by boli celkom zaujímaví aj takí Inuiti ...

Nesmieme vynechať ani Austráliu, kde dodnes máme Aborigénov – žili tam vraj už pred 13 tisíc rokmi a sú tam dodnes – nepoznám síce žiadneho slávneho príslušníka tohto národa (okrem inšpektora Bonaparta, ale ten nezapadá do časovej línie, ten bol jednoznačne z novoveku a ak si dobre spomínam, bol to miešanec ;-) ) – ale už samotný ich exotický vzhľad, tradičné pomaľovanie a či už bumerang alebo didžeridu z nich robia celkom zaujímavý objekt na karnevalové stvárnenie.

Inak – keď už sme si prešli všetky tie existujúce svetadiely, dovolím si pripomenúť aj bájnu Atlantídu – keďže ale o nej nič nevieme, môžete svoju fantáziu pustiť úplne bez oprátky na špacír ... ;-)

No čo – ešte stále si myslíte, že Antika je len o „bielych plachtách“???


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama

Časopis Torty od mamy

jarné číslo Torty od mamy 2024

reklama
reklama
reklama