Domáce vianočné oblátky

Prosím Vás ženičky, ktorá máte odskúšaný dobrý recept na vianočné trubičky a oblátky, dostala som na narodeniny el. stroj na pečenie oblátok a chela by som ho yskúšať. Ďakujem za ochotu posunúť recept. .Neviem či to patrí do tejto kategórie, ale ináč to neviem zaradiť.

Kategória: 

Môj recept na priemer paličky cca 13 mm:

 1 l mlieka, 550 g hladkej múky, 1 vajce, 1 žĺtok, 280 g cukru, 40 g roztopeného masla, 1 ČL škorice, alebo 2 vanikové cukry.

Ak robím trubičky na tenšej (cca 7 mm) paličke, cesto trochu nariedim, lebo hrubšie sa na tak tenkej paličke dobre nepresušia. Rovné oblátky robím zo 600 g múky a 300 g cukru, ostatné suroviny rovnako, ako hore.

 

 

 

Veľmi pekne ďakujem za recept,určite vyskúšam. Ďakujem, že ste si aspoň Vy dali námahu a poradili, hoci prosba o recept bola prečítaná xxxxx-krááát. Prosím Vás, aký dávate cukor, práškový, alebo kryštál

 

 

 

Používam krupicový, zmixujem, ak sa nerozpustí, trošku zohrejem, potom pridám ostatné a zmixujem. Nesmú ostať kryštáliky, lebo by  sa cesto chytalo na formu. Ale môžete kľudne použiť práškový, alebo pridať časť cukru a zvyšok rozpustiť za varu v troche vody, o toľko znížite množstvo mlieka. Ja som to písala tak cca, lebo to robievam od oka už desťročia, tak som to teraz premerala :-). Recepty  a rady na pečenie nájdete aj tu: http://www.oblatkovac.sk/obchodne_podmienky_oblatkovac2016.pdf Tam uvádzajú podstatne menej cukru, ale u nás doma chcú všetci sladké. Niekto robí aj bez mlieka, alebo len časť mlieka, tak sa robia ľahšie, ale ja nerobím na predaj, tak sa snažím robiť tak, ako to majú naši radi. Po otestovaní si sama určite nájdete optimum. Nech sa Vám darí.

 

Zabudla som napísať o voskovaní.

Na začiatku potriem vyhriatu formu aj na okrajoch kúskom včelieho vosku, obaleného v kúsku bieleho plátna. Ak sa cesto začne prichytávať, znovu pretriem obe platne. Neviem, kde ssa teraz dajú kúpiť potreby pre včelárov, ale vosk som pred pár rokmi videla v malých tehličkách aj v bio potravinách, alebo dostať na  trhoch sviečky z prírodných (nefarbených) medzistienok - včelých plátov. 

P.s.

Soľ do cesta na trubičky nedávam, po prídavku soli sú tvrdšie a ťažko sa stáčajú. 

 

dakujem, u nás je predajňa medu a medových výrobkov,tak nebude problém

 

Aj my už roky doma robíme  oblátky (rovné, lebo máme radi na oblátkach med) podľa tohto receptu:

1 kg hladkej múky špeciál, 1 l plnotučného neprevareného mlieka, štipka soli, 25 - 30 dkg kryštálového cukru, 1/8 rozpusteného masla, trochu mletej škorice, vanilkový cukor, mleté klinčeky, 2 žĺtky, 3/4 l vody.

Všetko sa dobre rozmieša ponorným mixerom, precedí sa, aby v ceste neboli hrudky a nechá sa v chlade odstáť do druhého dňa. Na pekáč oblátok dávam 1 menšiu polievkovú lyžicu. Kým sa upečie táto dávka oblátok, trvá to asi 5 hodín. A ešte jedna vychytávka, na ktorú som prišla rokmi praxe: nie je jedno, aké mlieko použiješ. Najlepšie je čerstvé plnotučné mlieko, napr. z mliekomatu. Keď som používala mlieko trvanlivé, oblátky sa prichytávali, odkedy som použila poctivé mlieko z mliekomatu, nepokazí sa ani 1 oblátka. 

Prajem veľa trpezlivosti.Kvietok

Ste zlatá, moc ďakujem

 

Ja už tiež mám niečo odpečené môj recept ktorý roky používam a mne najviac vyhovuje a hlavne chutí.ROVNÉ OBLÁTKY:1kg hladká múka00,1,7l vody,1 vanilka,5pol.lyžíc slnečnicového oleja,5 pol.lyžíc kryš. cukru.nechať cez noc v chladničke,pred pečením vybrať aby sa ohrialo na izbovú teplotu

TRUBIČKY:1,2l mlieka,600g hladkej múky00,190g kryš.cukru,2 žľtka,1 vanilka tiež dopredu zamiešať .Nech sa darí, do oboch receptov pridávam aj škoricu alebo mleté orechy tak od oka .

Sezónne recepty

 

Tortyodmamy.sk

Pochváľte sa svojimi tortami, pridajte obrázok, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, podeľte sa o fotopostup na sladké tvorenie vo fotopostupe, podeľte sa o svoj recept, Odporúčame využívať Posledné príspevky. Tu nájdete Rady pre začiatočníkov. Dodržujte, prosím, Etický kódex.